Cougars sending swimmers to Districts

AYERSVILLE - Van Wert's list of district swimmers grew Saturday by four events after the Division II sectional meet at Ayersville High School.

With two female divers having already qualified for this weeks district tournament, the Cougars added two individual swimmers and two relay teams to that list. The district diving competition is Wednesday at Oak Harbor, while the district swim meet is Friday at Bowling Green State University at 3 p.m.

Van Wert's Jamie Burenga and Noah Arend were double qualifiers for the Cougar swim team, advancing in an individual event and as part of a relay team.

Burenga, a freshman, qualified to districts in the 200 Freestyle and as part of the Cougars 400 Freestyle Relay team. Burenga finished 12th in the 200 Free in 2:11.02 before joining  senior Madison Turnwald, junior Noelle Heffner and sophomore Katie McVaigh to finish sixth in the 400 Free Relay in 4:05.89. The Cougars relay team took nearly 14 seconds off their seed time for the meet.

Arend, a junior, finished eighth in the 200 IM in 2:22.15 as he took a second off his seed time. Arend then joined sophomore Holden Reichart, senior Dalton Heppeard and senior Stephen Hamblett to finish sixth in the 200 Free Relay in 1:42.24. They took nearly three seconds off their seed time for the meet.

 

Van Wert Girls Results

200 Medley Relay - 8. Van Wert (Emma Verville, Katie McVaigh, Jamie Burenga, Madison Turnwald) 2:06.25.

200 Free -12.  J. Burenga 2:11.02; 17. Noelle Heffner 2:18.19.

200 IM - 16. K. McVaigh 2:32.12; 22. Rebekah Fast 2:50.29.

50 Free - 17. Chloe Brake 28.35; 28. Becky Rigdon 31.19; 32. Olivia Kline 32.89.

1 Meter Diving - 6. Madison Jarrett 351.0; 12. Adrianna Grothause 244.65.

100 Fly - 23. Becky Rigdon 1:33.25.

100 Free - 21. Madison Turnwald 1:03.84; 28. O. Kline 1:11.17; 30. R. Spath 1:12.32; 39. Allie Etter 1:17.15.

500 Free - 21. M. Daniels 7:16.28.

200 Free Relay - 9. Van Wert (M. Turnwald, K. McVaigh, N. Heffner, C. Brake) 1:53.20.

100 Back -  16. E. Verville 1:11.57.

100 Breast - 21. R. Fast 1:26.03; 29. R. Spath 1:36.86.

400 Free Relay - 6. Van Wert (M. Turnwald, N. Heffner, K. Mcvaigh, J. Burenga) 4:05.89

Van Wert Boys Results

200 Free - 16. Brayden Cox 2:24.32.

200 IM - 8. Noah Arend 2:22.15.

50 Free - 7. Holden Reichert 25.12; 8. Dalton Heppeard 25.31; 17. Stephen Hamblert 27.46; 26. Octavius Tucker 30.42.

100 Free - 12. H. Reichert 56.99; 26. O. Tucker 1:11.50.

500 Free - 13. B. Cox 6:28.25.

200 Free Relay - 6. Van Wert (H. Reichert, D. Heppeard, N. Arend, S. Hamblett) 1:42.24.

100 Breast - 8. N. Arend 1:14.67;

400 Free Relay - 5. Van Wert (S. Hamblett, B. Cox, O. Tucker, Dalton Heppeard) 4:21.80.